Chemistry and Biochemistry

2017 Annual Awards and Graduation Celebration Banquet

Posted: Apr 18, 2017

The Annual Awards and Graduation Celebration Banquet was held April 12, 2017, in the Wilkinson Center. Many undergraduate and graduate students were in attendance, as well as faculty and staff. Dinner was funded by the Keith P. Anderson Foundation and Dr. Dearden gave the opening remarks.He began by thanking all of those who contributed to the success of the evening, and then congradulated the students on all their hard work and dedication to their studies, and then concluded by saying "you all are the best of the best." 

These awards were made possible by the continued generosity of our donors which are comprised of our alumni and friends of the Department of Chemistry and Biochemistry.

Congratulations to all award recipients and graduating scholars.


Graduate Student Award Winners

Seyed Hadi Nazari -- Bradshaw Organic Chemistry Research Fellowship and Loren & Maurine F. Bryner Award

Diana Saavedra -- Bradshaw Organic Chemistry Research Fellowship and Telford & Frank Woolley Memorial Research Award

Anh (Christine) Nguyen Sorenson -- Loren & Maurine F. Bryner Award

Robert l. Hanson -- Loren & Maurine F. Bryner Award

Shawn Averett  -- J. Rex & Marcia A. Goates Research Fellowship

Richard Carson --  J. Rex & Marcia A. Goates Research Fellowship

Jessica Larsen --  J. Rex & Marcia A. Goates Research Fellowship

Chloe Ence Garth -- L. Lee Award 

Anna V. Nielsen --  Roland K. Robins Research Fellowship

Doo-Hyun Kwon -- Roland K. Robins Research Fellowship

Jonathan Lynch -- Roland K. Robins Research Fellowship

Justin Lane Park -- Roland K. Robins Research Fellowship

Zheng Zhou -- Roland K. Robins Research Fellowship

Nicole Tensmeyer -- Roland K. Robins Research Fellowship

Michael J. Beauchamp -- Roland K. Robins Research Fellowship

Marjan Mohammadihashemi --  Roland K. Robins Research Fellowship

Grant Ludlam -- Roland K. Robins Research Fellowship

Monique Speirs -- Roland K. Robins Research Fellowship

Brad Naylor -- Jennie R. Swensen Award

Ankur Jalan --  Telford & Frank Woolley Memorial Research Award

Jessica Larsen O/S graduating MS 

Mukul Sonker O/S graduating PhD

 

Undergraduate Awards

Outstanding Freshman Chem major -- Peter Rosen


Outstanding Freshman Chem non-major --Tanner Nelson


Outstanding Freshman Chem non-major -- Aaron Cheung


Outstanding O-CHEM non-major -- Parker Robinson


Chemistry Literature Award -- Chelsea Broadbent


Outstanding P-CHEM student -- Ed Pimentel


Outstanding Biochemistry non-major -- Donnie Pfeifer


Outstanding Biochemistry -- Major Max Beers


Outstanding INORG Student Award (Hypercube Scholar Award Sam Hickenlooper)-- Mikaela Dickinson


Outstanding Senior Analytical CHEM -- Jason Ray

Elliot Butler Service Award -Alex Farnsworth

Outstanding Graduating Senior -- Kristine Senkane

Catalyst Club: outstanding female junior -- Ashley Eaton

ACS Utah Local Chapter Awards

ACS Outstanding O-CHEM major --  Kylie Lytle
ACS Outstanding Junior AnalyticalCHEM -- Mercede Erickson
ACS Outstanding Inorganic Student Award -- JD Singleton

 

SRC Awards

Session 1st Place Winners   Session 2nd Place Winners  

Wade Ellis


Nitish Bhardwaj


Nathan Wohlgemuth


Katherine Collins


Clayton Moss


Megan Asplund


Doo-Hyun Kwon


Samuel Hickenlooper


Mason Smith


Jacob Warren


Paul Hurst


Edward Pimental


Tsz Ming Jeremy Tsang


Marjan Hashemi


Daniel Poole


Andrew Haltermann

Michael Beauchamp


Daniel Thurston


Parker Salmans


Jacob Nielsen


Jason Calvin


Larry Heki


Zheng Zhou


Brigham Pope


Michael Kinghorn


James Coombs


Mikaela Dickinson


Ankur Jalan


Richard Carson


Collin Sanderson


Fernando Amaya


Ryne Peters